Az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. üzemelteti az országban az első hálózati energiatároló egységet, az új eszközt a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Levelek községben tesztelték, ahol már sok napelem működik. Az E.ON szerint a közcélú energiatároló egységek a jövő villamosenergia-hálózatának alapját jelenthetik, mivel az egyre terjedő megújuló energiatermelés miatt az elosztó hálózatoknak új igényeknek kell megfelelniük.
Az E.ON szerint a közcélú energiatároló egységek a jövő villamosenergia-hálózatának alapját jelenthetik, mert az egyre terjedő megújuló energiatermelés miatt az elosztó hálózatoknak új igényeknek kell megfelelniük. Amellett, hogy hagyományos módon eljuttatják az áramot a felhasználókhoz, a megújuló energiaforrásokkal termelt villamos energiát is fogadniuk kell a területileg szétszórt, akár háztartási méretű berendezésekből. A villamos hálózaton ilyenkor ellenkező irányú energiaáramlás is történhet, mint amire eredetileg tervezték.
Az E.ON által Leveleken megvalósított beruházás célja az volt, hogy helyi szinten biztosítsa a napelemes rendszerek biztonságos és folyamatos üzemeléséhez szükséges hálózati fogadóképességet. Szintén fontos cél annak vizsgálata, hogyan kezelhetők a leghatékonyabban az elosztóhálózat feszültség- és terhelési viszonyai a napelemek és egyéb megújuló energiatermelő berendezések számának rohamos növekedése mellett.
A projekt eddigi tapasztalatai szerint a Leveleken telepített energiatároló sikeresen vizsgázott. Biztosítja, hogy a napelemes rendszer hatására a feszültség nem emelkedik a szabványok és a garantált szolgáltatások által rögzített maximális határérték fölé, így nem okoz károkat más villamos berendezésekben, azaz a megtermelt energia biztonságosan a hálózatba táplálható – hangsúlyozta közleményében az E.ON.
A tájékoztatás szerint az új rendszer további előnye a szoftveres fejleszthetőség. Az energiatárolót a fejlesztések befejezésével összesen négy hálózati mérés alapján lehet vezérelni. Ez a napelemes rendszerek jelentette szabályozási feladaton túl lehetőséget biztosít a teljes transzformátorkörzet villamos paramétereinek optimalizálására is.
Az itt szerzett gyakorlati tapasztalatok alapul szolgálhatnak az E.ON jövőbeni okos hálózattal kapcsolatos projektjeihez. Mivel a rendszer mobil, könnyen szállítható, telepíthető és beüzemeltethető, a tárolóegység később áthelyezhető akár más helyszínekre is, ha jelenlegi körzetében még nagyobb kapacitásra lenne szükség a tovább növekvő napelemszám miatt.
(Portfolio.hu)